7 tipů jak měřit svůj pokrok

1. Síla a pokrok při cvičení – Zlepšujete se při svém tréninku, ať už je jakýkoliv? Zdviháte těžší váhy, zvládnete více angličáků či zaběhnete oblíbenou trasu v kratším čase? V tom případě gratuluji, protože se lepšíte. Nemusí to samozřejmě nutně znamenat úbytek tuku či nabrání svalové hmoty, ale znamená to, že se někam posouváte a to dříve či později k úbytku tuku nebo nabrání svalů povede. Jste tedy na dobré cestě a doporučuji vytrvat, přestože třeba nevidíte žádný rozdíl na váze, v mírách nebo v zrcadle. Změny si žádají čas….

2. Progressové fotky – Možná vám přijde poněkud praštěné se fotit před zrcadlem ve spodním prádle (obzvlášť pokud nejste se svou postavou spokojeni), ale věřte že takové pravidelné focení vám může pomoci posoudit váš pokrok daleko lépe než nějaká váha. Pokud je to možné, vždy se foťte ve stejné póze, ve stejnou denní dobu (nejlépe ráno před tím než se najíte a napijete) a ve stejném či podobném oblečení. Rozhodně se nemusíte fotit každý den, ale třeba jednou za 14 dní či za měsíc to určitě neuškodí a ani nezabere příliš času. Když se na sebe díváme každý den, často si změn na své postavě nevšimneme, protože jsou postupné a pomalé, ale když uvidíte porovnání na fotkách, je to něco jiného.

3. Jak vám sedí oblečení – Jeden z nejlepších ukazatelů, který nevyžaduje žádnou velkou časovou náročnost. Zjistili jste, že vám sou kalhoty, které běžně nosíte trochu volnější v pase? Zvládnete obléknout šortky, které jste nosili, když jste byly o dva roky a o pět kilo lehčí? Pak samozřejmě hubnete a jste na dobré cestě.

4. Míry – Míry jsou daleko přesnějším ukazatelem než jen samotná váha. Když člověk začne cvičit, často se stává, že třeba i přibere díky tomu, že nabere svaly, které jsou těžší než tuk. Takže ve výsledku se na váze může objevit dokonce i vyšší číslo, než předtím. To však není důvod k panice. Zkuste se pravidelně přeměřovat a pokud vám ubývají centimetry, můžete si být jistí, že ze zbavujete nechtěného tuku i přestože se váha vůbec nepohnula. A z jakých míst míry brát? Lidé se nejčastěji měří přes boky, stehna, prsa a břicho. Tyto části těla bych vám doporučovala i já, avšak konečné rozhodnutí je na vás.

5.  Různé bodyscany – Inbody apod. – Žádný z těchto scanů není přesný a nezjistí vám kompozici vašeho těla zcela přesně,ale můžete na něm vysledovat pokrok. Když vám přístroj na začátku hubnutí ukáže např. 24% tělesného tuku a po měsíci 21%, pak je jasné, že vám v těle tuk rozhodně ubyl. Pokud se však rozhodnete pro tuto metodu měření pokroku, setrvejte u jednoho přístroje. Odlišné přístroje totiž mohou u jedné osoby ukazovat úplně jiné hodnoty.

6. Váha – Váha není k měření pokroku ten úplně nejlepší nástroj, ale přesto se nevyplatí ji úplně zatracovat. Musíte však mít na vědomí, že váhu ovlivňuje mnoho věcí. Pokud jste předchozí den snědli více sacharidů než obvykle nebo vypili daleko méně vody, než jste zvyklí, můžete dost pravděpodobně očekávat přírůstek na váze, který po několika dnech opět zmizí. U žen dále ovlivňuje váhu menstruační cyklus a menší výkyvy ve váze jsou úplně běžné. Pokud chcete používat váhu jako ukazatel svého pokroku, je vhodné se vážit ráno nalačno poté co si dojdete na záchod a takto to dělat pravidelně, nejlépe každý den, protože jak už jste se mohli dočíst, na váhu má vliv spoustu faktorů a menší výkyvy jsou normální. Také samozřejmě nezapomínejte, že svaly jsou těžší než tuk.

7. Reakce okolí – Pokud se vás někdo, koho jste měsíc neviděli optá jestli jste náhodou nezhubli a jedná se o důvěryhodnou osobu (tedy ne o někoho, kdo vás chce i za cenu lží potěšit), pak to pravděpodobně něco znamená a takový člověk to dovede posoudit lépe než vy sami, když se vidíte každý den. Samozřejmě na reakce okolí se nedá úplně spoléhat a můžeme předpokládat že kamarádi, rodina či partneři nás občas budou chtít zahrnout nějakou tou milosrdnou lží, kterou nás budou chtít potěšit… Ale pokud znáte osobu, která je k vás zcela upřímná a věříte jí, pak určitě stojí za to i její názor zvážit.

Pokud sport nezkombinujeme se správným a vyváženým jídelníčkem, vaše snaha vám nikdy kýžené výsledky nepřinese. Inspiraci pro nutričně výživná jídla naleznete, kromě receptové sekce mého webu, třeba v mém e-booku.

1 názor na “7 tipů jak měřit svůj pokrok”

  1. Pingback: 14 nejčastějších otázek ohledně tréninku II. - Fit with Petra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top