Patříte mezi lidi, kteří už dlouho cvičí doma a pořád se tak nějak bojíte poprvé navštívit fitko? Anebo jste někdo, kdo začíná a bojíte se, že si tam budete připadat nepatřičně? Že něco zkazíte, že jste na fitko moc málo vypracovaní a že se na vás budou ostatní dívat skrz prsty? Všechny tyhle obavy jsou absolutně zbytečné, ale to se samozřejmě lehce říká. Každopádně věřte, že každý byl dříve na stejném místě, jako právě vy. V tomhle článku vám přináším tipy, které pomohly mě se odhodlat k první návštěvě fitka, ve zdraví ji přežít a pokračovat nadále.
1. Noste vhodné a „normální“ oblečení
Poprvé se v posilovně třeba nebudete cítit úplně sebevědomě a proto na sebe nebudete chtít příliš upozorňovat… Takže by asi nebylo vhodné nosit kraťásky, ze kterých vám poleze půlka zadku nebo tílko s obrovským výstřihem. Proto doporučuji pro první návštěvu zvolit zcela normální a hlavně pro vás příjemné oblečení ve kterém se budete cítit dobře– třeba nějaké legíny, sportovní tílko nebo mikču. Pokud máte komplexy ze své postavy, klidně vyberte více zahalující oblečení, ale nebojte – nikdo vás nebude soudit. Prostě a jednoduše nenoste nic přehnaně extravagantního nebo vyzývavého, hlavní je se cítit pohodlně a příjemně.
2. Svůj workout si předem naplánujte
Nejhorší co můžete udělat je jít do fitka s tím, že prostě budete cvičit třeba záda a uvidí se. Obzvlášť pokud začínáte je dobré si workout předem naplánovat. Napsat si jaké cviky a kolik opakování budete dělat a klidně předtím shlédnout několik ukázkových tréninků na youtube, abyste viděli, jak se má správně cvik provádět a nasáli nějakou inspiraci. Budete se pak cítit jistější a nebudete ve fitku ztrácet čas (a stávat se zoufalejšími a zoufalejšími), protože zrovna nebudete vědět, co dělat. Skvělou inspiraci pro vaše tréninky můžete najít u mých oblíbených youtuberů nebo třeba na webu bodybuilding.com, kde najdete i konkrétní tréninkové plány a přehled cviků na všechny partie těla.
3. Začněte s činkami
Pokud jdete do fitka poprvé a jste nejistí a vystrašení, doporučuji začít s činkami. S činkami samotnými a trochou snahy odcvičíte jakoukoliv část těla. Navíc na činkách není nic složitého. U strojů se začátečník může obávat trapasu z důvodu, že nebude vědět, jak je pořádně použít. Ale činky? Co se dá zkazit na činkách? A navíc si pro začátek můžete vybrat na provedení lehké cviky, jako třeba shoulder press nebo bicep curl. Pokud máte obavu, že můžete i tyto cviky nějak pokazit a ztrapnit se, tak si je nejdřív klidně vyzkoušejte „nanečisto“ doma. Další výhodou činek je, že s nimi můžete jít klidně někam do rohu, kde budete všem z očí.
4. Klidně začněte v kardio zóně nebo se skupinovými lekcemi
Pokud se i přesto činek či strojů bojíte, běžte si fitko nejdříve obhlédnout tak, že navštívíte skupinovou lekci (kde se snadno ztratíte) anebo strávíte celý čas v kardio zóně (protože opět – co se dá zkazit na ecliptcialu či běžícím pásu?). Klidně může takto vypadat několik vašich prvních návštěv fitka a až získáte více sebedůvěry, neváhejte zamířit k činkám a strojům.
5. Vyberte si čas, kdy je ve fitku nejméně lidí
Většina fitek bývá z mých zkušeností zhruba mezi 16-19 hodinami, kdy většina lidí přijde z práce nebo školy. Naopak s nejméně lidmi se setkávám brzy ráno anebo pozdě večer. Samozřejmě ale také záleží na otevírací době vašeho fitka. Dobrým pomocníkem je zde také google, stačí do něj zadat název vašeho fitka a on vám ukáže časy, kdy je toto fitko nejméně či nejvíce vytížené (což však platí bohužel jen u větších fitek).
6. Vyberte si fitko v jiném městě
Pokud se obáváte, že se poprvé ve fitku ztrapníte a lidi si váš zapamatují anebo naopak, že tam potkáte někoho známého, tak jednoduše navštivte fitko v jiném městě, než kde bydlíte/pracujete/studujete. Minimalizujete tak šanci, že tam potkáte někoho známého a pokud se vám tam stane nějaký trapas, tak tam příště už jednoduše nepůjdete.
7. Neváhejte se obrátit na trenéra
Není nic jednoduššího než si na první návštěvu(y) zaplatit trenéra, který vám ukáže jak na to a případně i pomůže se sestavením tréninkového plánu. Vyloučíte tak možnost, že budete dělat něco špatně. Pokud se pro tuhle možnost nerozhodnete nebojte se stejně obrátit na obsluhu, pokud si nebudete vědět rady s nějakým strojem. Jsou tu od toho, aby vám poradili. Případně pokud jste odvážnější, klidně se optejte lidí okolo. Většina vám určitě ráda pomůže (pokud je tedy neoslovíte uprostřed série brutálních dřepů, kdy jsou rádi, že vůbec dýchají).
8. Vezměte si sebou sluchátka a zapněte oblíbenou hudbu
Hudba vám pomůže se odreagovat, zmenšit stres, ignorovat co se děje v okolí a zaměřit se sami na sebe a svůj workout. Navíc vaše oblíbená písnička vám určitě zvedne náladu a dodá sebedůvěru a impulz dál pokračovat.
9. Vezměte si na sebe kapuci nebo kšiltovku
Někomu k izolaci od okolního světa a lepšímu pocitu „neviditelnosti“ pomohá skrýt se pod kapucí nebo kšiltovkou (případně obojím). Pokud máte pocit, že i vám můžou tyhle části oděvu pomoci, tak si je určitě neváhejte vzít.

10. Nechoďte sami
Spousta lidí tuhle možnost nemá (a já ji taky neměla), ale pokud to jde, vezměte sebou (alespoň poprvé) ještě někoho. Nemusí to být nikdo se stejným cílem a zápalem jako vy. Klidně postačí kamarádka, která půjde jednou, aby si vyzkoušela běžící pás. Právě ta jedna návštěva s někým koho znáte vám může pomoci se lépe aklimatizovat a příště se už tolik nebát.
11. Koukněte předem na pravidla fitka
Na většině fitek není nic speciálního. Stačí mít ručník, vhodnou obuv, láhev s pitím a můžete vyrazit cvičit. Některá fitka však mohou vyžadovat třeba pouze obuv s bílou podrážkou. Takových bude pravděpodobně minimum ale pokud se bojíte, že na sebe poprvé nějak upozorníte, můžete si to pro jistotu na jejich webových stránkách zjistit nebo se před návštěvou optat přímo obsluhy. Mě se třeba při první návštěve fitka (které bylo v Německu) stalo, že jsem byla upozorněna, že musím nosit tričko (tedy sportovní podprsenka či tílko s odhaleným bříškem nebylo dostatečné). V Čechách o žádném fitku s takovými pravidly nevím, avšak pokud jste v zahraničí vyplatí se dbát i na tohle.
12. Opravdu se není čeho bát
Pokud se rozhodnete chodit do posilky, tak vás musím pochválit – je to skvělá volba. Je to nejenom místo, kde se tvoří hezká těla ale i místo, kde se perfektně odreagujete po náročném pracovním dni nebo utvoříte nová přátelství. A opravdu se nemusíte ničeho bát. Různé trapasy nebo uklouznutí se stávají i profíkům, takže pokud se vám někdy něco nepovede, nezoufejte a pokračujte dál. On si toho dost dobře možná stejně nikdo nevšimne. Lidi totiž chodí do fitka kvůli sobě a ne kvůli tomu, aby komentovali či sledovali ostatní. A pokud za vámi přijde někdo s tím, že špatně provádíte cvik, neberte si to osobně. Takovýchto lidí je minimum, ale když už se vyskytnou, snaží se vám pomoci a ne vás urazit nebo ztrapnit.
Pokud sport nezkombinujeme se správným a vyváženým jídelníčkem, vaše snaha vám nikdy kýžené výsledky nepřinese. Inspiraci pro nutričně výživná jídla naleznete, kromě receptové sekce mého webu, třeba v mém e-booku.
Pingback: 14 nejčastějších otázek ohledně tréninku IV. - Fit with Petra