11 tipů do diety

Pokud chceme zhubnout musíme se vždycky smířit se snížením počtu přijatých kalorií a často i sacharidů. To je něco co nás asi nikdy nepotěší a dietní období určitě nepatří mezi naše oblíbené. Já však pro vás mám několik tipů jak si ho zpříjemnit, jak zahnat hlad, chutě a celkově dietu přežít ve zdraví, dobré náladě a bez ztráty motivace. Tak se podívejte co v dietě pomohá mě nebo lidem ,které sleduji…

Tip č. 1 – Dávejte si „objemná“ jídla

Cuketa je mou oblíbenou zeleninou, která dodá objem při minimu kalorií

Co přesně myslím těmi objemnými jídly? Především zeleninu a jídla plná vlákniny, obsahující málo kalorií. Kupříkladu takového salátu, cukety nebo okurky si můžete dovolit jíst opravdu hodně, protože mají malý obsah sacharidů i kalorií. Dalším tipem můžou být například chia semínka, která se po namočení do vody nafouknou a zvětší svůj objem, poté se dají přidat do jogurtů, tvarohů a kaší a zvětší tak jejich objem. Někteří lidé pro zvětšení obejmu jídla takové používají psyllium. Pokud zvětšíme objem jídla, tak to dobře zapůsobí na naši psychiku. Bude nám to připadat jako kdybysme snědli více kalorií a navíc čím větší objem bude jídlo mít, tím déle ho budeme jíst a tím déle si ho budeme moci vychutnávat. Prostě a jednoduše pokud sníte talíř plný ledového salátu a okurky bude to naší psychiku působit lépe, než kdybyste snědli hrst oříšků, i přestože mají obě jídla stejnou kalorickou hodnotu.

Tip č. 2 – Používejte výrobky z konjacu

Co je to konjac? Asijská houba, která neobsahuje žádné tuky, bílkoviny ani sacharidy. Pouze vlákninu a na 100g má asi 12kalorií, což je opravdu nic. Dají se z ní koupit těstoviny, rýže, lasagne i mouka. Není to zrovna levná záležitost, ale pokud jste jako já milovníci těstovin, tak vám právě výrobky z konajcu můžou pomoci je při dietě občas nahradit. Protože jak asi víte zařazovat těstoviny při dietě ve větším množství není úplně vhodné. Navíc příprava těstovin je jednoduchá, jen je propláchnete vodou a dáte na pár minut na pánvičku či do mikrovlnky a je hotovo! Co se týká chutě, tak tu konjac těstoviny v podstatě žádnou nemají, takže je na vás, jak je nakořeníte.

A kde konjac výrobky nakoupit? Já osobně je kupuji u Myprotein a myslím, že to tady vyjde nejvýhodněji (vždy se vyplatí si počkat na 30% slevu, která je tam opravdu často). Ale jinak je seženete prakticky v jakékoliv zdravé výživě nebo sportovním fitness na internetu…

Tip č.3 – Pijte hodně vody, neslazeného čaje

Tekutiny vám dovedou zaplnit žaludek a částečně zahnat hlad. A jak se říká, hlad je často jen převlečená žízeň. Pokud budeme mít chutě, zkuste se prostě napít vody či neslazeného čaje. Navíc dostatečný příjem tekutin je celkově při hubnutí velmi důležitý.

Tip č.4 – Pijte BCAA

Ochucené BCAA můžou některým lidem pomoci zahnat chutě na sladké, aniž by do sebe dostali jakékoliv cukry. BCAA mají jen minimum kalorií, většinou chutnají velmi dobře a vašemu tělu rozhodně neublíží. V létě z nich taky můžete udělat nanuky, tím že vodu smíchanou s BCAA jednoduše dáte v naukové formě do mrazničky. Jen si dávejte pozor na jejich příjem, nacpat do sebe denně třeba 20g pokud vážíte 60kg by asi úplně vhodné nebylo…  A co se týká chutě (ale i složení) tak za sebe můžu jedině doporučit BCAA od firmy Prom-In. Zkoušela jsem všechny příchutě a všechny jsou absolutně peckové!

Tip č.5 – Pořád něco dělejte

Asi to znáte taky. Když člověk jen tak sedí doma a nemá co na prací, tak často začne přemýšlet o všem možném. A to včetně jídla. Když se nudíme, máme daleko větší tendence myslet na jídlo a na to, že máme hlad, že jsme vlastně jedli docela málo, že máme ještě v ledničce a ve spíži tamto a tohleto… Takže dobrou prevencí proti hladu a chuti na všemožné pochoutky je prostě něco dělat a soustředit se na jinou činnost. Takže běžte ven na procházku, vrhněte se na nádobí ve dřezu, zavolejte kamarádce, začněte pracovat na projektu, který jste odkládali… Prostě něco dělejte a zaměstnejte svou mysl něčím jiným než jídlem a myšlenkami na něm.

Neváhejte jít třeba do fitka 🙂

Tip č. 6 – Rozkrájejte si jídlo na menší kousky

Tohle je něco, co mě osobně v dietě velmi pomáhá. Pokud si dělám maso, místo plátků si ho rozkrájím na kostičky. To samé s bramborami, pořádně je rozkrájím na menší kousky. Sýr, okurku, ovoce si opět rozkrájím na menší kousky. Díky tomu to bude vypadat že je jídla vlastně víc a když ho budete jíst kousek po kousku, zaměstná vás to na delší dobu a psychicky vám to opět příjde, jako kdybyste toho vlastně snědli více.

Tip č.7 – Pozitvní přístup, aneb všechno je to o hlavě

Možná jste tuhle radu už slyšeli, jenže ona opravdu zabírá. Pokud budete ke své dietě už od začátku přistupovat v tom stylu, že to bude trápení, strádání, omezování a že budete mít neustále hlad, tak to tak opravdu bude. Protože si to prostě vsugerujete a sami tomu pak uvěříte. Naopak pokud budete přistupovat k dietě jako k pozitivní změně svého jídelníčku, jako k novému přístupu, který vám pomůže lépe poznat tělo a změnit ho, tak se vám bude dařit daleko lépe a nebudete se trápit.

Tip č. 8 – Pokud je nouze, vždy je tu okurka

Anebo nějaká podobná zelenina plná vody s minimem kalorií jako třeba cuketa. Ale jíst samotnou okurku samozřejmě není úplný chutový požitek, obzvlášť pokud to děláte už po několikáte za týden. Čím však můžete chuť okurky zlepšit jsou různá koření, která můžete střídat, aby pokaždé chutnala trochu jinak. A doporučuji zde využít i tip č. 6 a okurku rozkrájet na malé plátky či nudličky, aby vám vydržela na více soust.

Tip č.9 – Jezte hodně bílkovin

Jeden gram bílkovin obsahuje zhruba čtyři kalorie, což je to samé jako u sacharidů. Ale na rozdíl od sacharidů vás bílkoviny zasytí na delší dobu a jsou při hubnutí důležité. Pokud máte často při dietě hlad, zkuste zvětšit příjem bílkovin (klidně třeba na úkor sacharidů).

Maso je skvělým zdrojem bílkovin

Tip č. 10 – Jezte hodně vlákniny

Zde se vracíme opět třeba k té okurce, cuketě, psylliu či těstovinám z konjacu. Vláknina ve vašem břiše po zapití dostatečným množstvím vody nabobtná a vytvoří tak pocit sytosti

Tip č. 11 – Používejte dietní colu, žvýkačky bez cukru, vodu/kafe s flavdrops…

Tenhle tip schválně píšu jako poslední, protože já osobně ho moc neuznávám, ale vím, že mnohým lidem tohle pomáhá. Pokud budete mít nezvladatelnou chuť na sladké dejte si colu zero, žvýkačky bez cukru či vodu do které nakapete flavdrops. U mě osobně sladká chuť (ať už bez kalorií nebo s nimi) vyvolává touhu po další sladké chuti, takže tyhle tipy nepoužívám, protože myslím, že by mě spíš ublížily než pomohly. Ale pokud nejste tenhle případ, tak můžete určitě vyzkoušet. Avšak samozřejmě je třeba brát v úvahu, že všechny ty umělá sladidla obsažená v nápojích a žvýkačkách tohoto typu asi úplně zdravá nebudou, i když věřím, že jednou za čas vám určitě neublíží.

Při hubnutí či tvarování postavy je strava jednoznačně to nejdůležitější. Pokud si v kuchyni nevíte rady a dochází vám nápady co vařit, vyzkoušejte můj nový e-book.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top