11 tipů, jak se rychleji naučit cizí jazyk

Né že bych byla jazykový expert, ale kromě češtiny se dorozumím i anglicky a německy a v Německu momentálně žiji. A k tomu abych zde mohla pohodlně žít, sem se samozřejmě musela naučit německy. Jelikož to bylo něco nutného a já jazyk každý den potřebovala tak jsem se snažila, aby to šlo co nejrychleji… Zde vám přináším pár tipů a činností, které v učení cizího jazyka pomohly mě. 

1. Sledujte filmy, seriály, videa v daném jazyce

Samozřejmě pokud máte minimální znalosti cizího jazyka, tak asi nebude vhodné sledovat Kmotra či Pána prstenů… začít můžete s jednoduchými pohádkami pro malé děti. Já při minimálních znalostech němčiny začínala se seriálem Pepa Wutz (Prasátko Pepa) a se zaplými titulkami. Další možností je i film (seriál) v cizím jazyce s českými titulkami ale to moc nedoporučuji, vždy to totiž končí tak, že čtete akorát české titulky a z audia nemáte v podstatě nic.  Když se moje němčina zlepšila, tak jsem začala sledovat i videa na youtube (bez titulků) o tématech, která mě zajímají  – což je pro mě především fitness a zdravá strava a taky seriály na Netflixu (což dělám doteď). 

Netflix můžu určitě všem doporučit jako skvělý zdroj seriálů a filmů v různých jazycích. Podle mě se ho jednoznačně vyplatí koupit. Pokud to však neplánujete zkuste alespoň Youtube i tam se určitá dá najít spousta zajímavých věcí…

Při sledování taky doporučuji nebýt jen pasivní a pokud se určitá slovíčka, která neznáte (nebo nemáte v aktivní slovní zásobě) často opakují, tak si je poznamenejte a veďte si s takovými slovíčky deník. Do takového deníku pak doporučuji pravidelně nahlížet a slovíčka dále opakovat. V každé řeči existuje určitá slovní zásoba, kterou člověk používá v podstatě každý den a právě tu se vám kromě konverzace s rodilými mluvčí podaří načerpat i z filmů a seriálů.

2. Přepněte aplikace v mobilu do daného jazyka či hrajte hry v cizím jazyce

Jako mladší jsem strávila neuvěřitelné množství času hraním her, především pak World of Warcraft a věřte nebo ne, ale tohle mi neuvěřitelně pomohlo s mojí angličtinou. Díky WoW jsem se naučila spoustu nových slovíček, protože jsem chtěla vědět o co ve hře jde a tak si toho spoustu překládala. Později jsem i hrála s lidmi z cizích zemí a tak díky hraní i poslouchala mluvenou angličtinu a po delší době i sama mluvila, když už jsem nabyla více odvahy. Avšak i pokud nejste zrovna hráči, tak můžete využít možnosti přepnout oblíbené aplikace (či dokonce celý mobil či počítač – pokud si troufáte) do jiné řeči. Možná se to nezdá, ale jak budete každý den vidět ty samá slovíčka, tak se vám dříve či později do hlavy zafixují a kdo ví,  určitě se někdy budou hodit…

3. Pište si s cizinci

Já tuhle možnost využila opět především ve hrách ale existuje i spousta přímo specializovaných stránek, které nabízí možnost najít rodilého mluvčí na psaní. Z těch známějších můžu jmenovat třeba Interpals nebo Pen Pal World. Člověk si zde jednoduše založí účet, zadá kritéria a pak vyhledá vhodné osoby (či čeká, kdo se mu ozve). 

4. Mluvte s cizinci

Po dopisování na výše uvedených stránkách se můžete domluvit i na rozhovoru po Skypu nebo Whatsappu či dokonce k osobní schůzce, je-li to možné. Já se k mluvení s cizinci opět dostala především díky hraní a pak díky pobytu v cizí zemi. To je samozřejmě nejjednodušší varianta. Pokud tedy máte možnost vyrazit do ciziny, využijte ji (viz níže). 

A pokud už v cizině jste ale nevíte jak najít někoho na pokec? Opět to zkuste přes své zájmy. Já po svém příjezdu do Frankfurtu vyhledala facebookovou skupinu pro metalové fanoušky a hned se mi pár místních ozvalo. Stejně tak ve fitku každý den prohodím s ostatními pár slovíček. A například moje kamarádka si v Anglii takhle po facebooku našla Pokémon Go skupinu se kterou se pravidelně každý týden schází…

5.Vyrazte na erasmus, stáž, au-pair pobyt či za prací do ciziny

Pokud jste studenti určitě neváhejte využít programu Erasmus či některé z pracovních stáží. Já byla celkově na dvou Erasmech a oba dva neuvěřitelně změnily můj život. Na prvním (v Estonsku) jsem zdokonalila svou angličtinu a zbavila se strachu anglicky mluvit, na druhém (v Německu) jsem pochytala základy němčiny a poznala svého přítele. 

Zrovna tak můžete využít možnosti jít dělat au-pair do ciziny. Za dva měsíce téhle práce v Německu jsem se naučila daleko víc než za intenzivní měsíční kurz a tři roky studia jazyka na SŠ. Dejte si však pozor aby rodina, pro kterou budete pracovat byla rodina rodilých mluvčí. Spousta au-pair si ze strachu z nedorozumění vybírá české rodiny, pokud však budete dennodenně mluvit česky, tak vám to nic nedá. Cizojazyčná rodina vás donutí neusnout na vavřínech a řeč si neustále zdokonalovat. 

Poslední možností je pak práce v cizině. Pokud jste zrovna nezaměstnaní nebo se chystáte opustit pracovní místo, tak proč třeba na rok nevyrazit do ciziny? Samozřejmě to chce alespoň nějaké základy jazyka a opět si pohlídat jaký bude vás pracovní kolektiv. Pokud se chcete naučit německy ale budete pracovat 12 hodin denně na stavbě s Poláky a Čechy, tak vám to moc nedá.

6. Čtěte v cizím jazyce

Opět na začátku pravděpodobně nebudete číst Utrpení mladého Werthera nebo filozofické úvahy… Doporučuji však zase sáhnout mezi knížky pro děti a postupně se zdokonalovat. Opět, jako u sledování seriálu, pokud se nějaká slovíčka často opakují a vám nejsou známá, doporučuji si je někam zapsat a pak pravidelně opakovat. Až se zdokonalíte čtěte o něčem co vás baví. Já pravidelně čtu novinky ze světa fitness nebo i příspěvky na instagramu v cizím jazyce. Občas si taky koupím Cosmopolitan v němčině.

7. Zapiště si důležitá slovíčka co denně slyšíte

Pokud už žijete v cizojazyčném prostředí a jsou slovíčka, které slyšíte denně, avšak vy je nemáte v aktivní slovní zásobě, neváhejte si je někam poznamenat. Mluva, kterou se učíme v učebnicích nebo denně používaná mluva se často můžou lišit a tak se vyplatí si poznamenat fráze či výraze, které rodilí mluvčí často používají.

8. Naučte se každý týden pár slov

Můžou to být slovíčka z rejstříku z učebnice nebo právě často užívaná slovíčka poznamenaná z řeči, seriálů či knížek (to doporučuji spíše). Nejlepší metoda je si každý den daná slovíčka přečíst a zopakovat. nemusí jich být nějak hodně, já se třeba snažila každý týden naučit 20 slovíček…

9. Zkuste myslet v daném jazyce

Pokud o něčem přemýšlíte, vymýšlíte plány na víkend apod. zkuste přepnout mysl z češtiny do cizího jazyka. Na začátku to možná tak lehce nepůjde ale pokud to každý den zkusíte alespoň na chvíli, hodně vám to pomůže. 

10. Mluvte si pro sebe

Pokud jste příliš stydliví na to cizím jazykem promluvit, zkuste si nejdřív mluvit sami pro sebe a to nejenom v hlavě (viz bod č. 9) ale klidně i třeba před zrcadlem. Z vlastní zkušenosti moc dobře vím, že když člověk začíná s cizím jazykem tak mu jeho hlas v něm zní absolutně divně, trapně a nenormálně. Připadá si (teď to opravdu nemyslím nijak zle a rasisticky) jako postarší Vietnamec snažící se říct česky „dobrý den“. Ale věřte mi, je to jen věc zvyku. tuhle bariéru vám pomůže překonat jen a jen mluvení. A pokud jste příliš ostýchaví mluvit na veřejnosti, zkuste to jen sami pro sebe..

11. Obklopte se daným jazykem jak jen to jde

Zkuste si napsat nákupní seznam v daném jazyce, poznámky v daném jazyce, recepty, kupte si věci s nápisy v daném jazyce apod. Prostě kde to jen půjde, zkuste použít cizí jazyk. Možná se to zdá jako maličkosti ale i tyhle maličkosti přispějí k celku, kterým je lepší porozumění a souznění s daným jazykem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top