Proč dělat au-pair aneb výhody této práce

Úvodem vám musím říct, že jsem se rozhodla napsat více článků k tématu Au-pair, můžete jich tedy v nadcházejícím čase očekávat víc. Je to totiž téma, které zajímá spoustu lidí a zas tolik informací z první ruky o něm (alespoň v češtině) není. A jak lépe začít něž výhodami této práce, které jsem se rozhodla rozepsat do pár hlavních bodů :).

1. Získáte silnější nervy – A to každopádně a ve všech možných i nemožných (a věřte, že vám stane spousta nemožných situací :D) situacích. Ať už co se týká trpělivosti s dospělými (s rodičemi dětí je to někdy o nervy a nikdy nevíte co čekat nebo jak dlouho na ně čekat),tak samozřejmě s dětmi. Jak si asi dokážete představit, nebo i z vlastních zkušeností víte, děti někdy dokážou lézt pěkně na nervy, vzhledem k tomu co vše vyvádí. Tohle vše posune vaše hranice nervového kolapsu daaaaleko dále a stane se z vás daleko klidnější a méně výbušný člověk.

2. Je dost dobře možné, že zhubnete… – Někdo se z nervů ze změny prostředí cpe a může tak přibrat. Ale na čem jsem se shodla s většinou ostatních au-pair je to, že většina z nás spíše zhubne. Pokud to je tím, že nemáte dostatek jídla, tak je to samosebou špatně a nemělo by to tak být a u podobné rodiny nedoporučuji zůstávat. Ale většinou se jedná spíš o to, že jídlo není naše a kupuje ho rodina a je nám tak blbé jíst hodně či sežrat všechny sladkosti (jak byste to udělali u vlastních rodičů či u sebe doma)…Nebo situace společného jedení s rodinou (to se mě naštěstí netýká) nutí spoustu au-pair jíst méně, než když jsou sami, protože jim je prostě blbé jíst více než ostatní u stolu..

3. Poznáte novou kulturu – Nová jídla, pití, charaktery, způsoby chování, zjistíte jak co funguje v jiné zemi… Já v Německu objevila spoustu lahodných jídel a zamilovala si Apfelwein. 

4. Naučíte se být více flexibilní – Protože prostě musíte… Existují různé rodiny, které jsou různě chaotické. Třeba ta moje je chaotická hodně. V podstatě nikdy nevím, co se bude dít druhý den, kdy budu končit s prací apod. Občas mě ráno potká překvapení v podobně nečekaného volna a občas se mě rodiče dokonce ptají, kdy přijde babička, jako kdyby to byla moje starost … I pokud však narazíte na „organizovanější“ rodinu s dětmi prostě nikdy nevíte. Jednou jsou nemocné, tak s nimi musíte zůstat doma. Jindy sabotují váš plán na oddechový den na dětském hřišti, protože chtějí radši domů a hrát člověče nezlob se. Jindy se počůrají uprostřed zoo a vy tak musíte ihned domů…

5. Naučíte se si jen tak nic nebrat – A to při jakékoliv práci s dětmi. Už při své praxi ve školce jsem objevila jak, někdy až nepříjemně, upřímné děti umí být. Takže vám klidně řeknou, že smrdíte, že jste tlustí nebo že na vás prostě nemají náladu. Svou roli v tomhle mohou hrát i rodiče. Pokud vám třeba vytknou nějaké chování či řeknou, že máte něco dělat jinak… Ale tomuhle vás opět naučí každá práce, kde máte nějakého bosse.

6. Naučíte se cizí jazyk – A to jde opravdu dobře a rychle, pokud v něm musíte každý den komunikovat. Navíc máte i motivaci se sami učit, protože chcete (nejenom) dětem rozumět a chcete aby ony rozuměly vám. Navíc spousta dětí je díky své upřímnosti i skvělými učiteli, kteří opraví každou chybičku.

7. Naučíte se zpomalit – Opět s dětmi to jinak nejde a tohle asi zná každý rodič. Vy máte však to výhodu, že (většinou) spěchat nemusíte. Takže si lehce zvyknete na to, že cesta, která vám trvá deset minut trvá s dětmi třicet a že se z prvního do třetího poschodí dostanete za deset minut, protože mezitím se musí rozsvítit, zhasnout, hádat se o to, kdo rozsvítí příště, zkontrolovat rohožky, dát si pauzu apod. 😀

8. Naučíte se rozhodovat nejenom za sebe – Tohle byla pro mě absolutní novinka vzhledem k tomu, že sama děti nemám a myslím, že to bude novinka i pro většinu au-pair. Najednou nerozhodujete jen za sebe a nemáte odpovědnost jen za sebe. Když k něčemu nepříjemnému dojde musíte rozhodovat za sebe i za děti a převzít zodpovědnost.

9. Získáte ohromné zkušenosti s dětmi – To vám může i pomoci v tom se rozhodnout jestli třeba v budoucnu chcete s dětmi pracovat a určitě vás to připraví i na vlastní děti v budoucnu (nebo odradí od myšlenky je mít).

10. Naučíte se lépe koexistovat s ostatními – To se týká především au-pairs, které žijí přímo s rodinou (já mám vlastní mini-byt). Naučíte se tolerovat víc věcí, častěji držet jazyk za zuby abyste předcházeli sporům a zvyknete si na v podstatě cokoliv. Od pár au-pair vím, že před nimi rodiče třeba dokonce i prdí a chození po ránu ve spodním prádle je normální… Já byla dříve spíše uzavřený člověk, ale díky této práci jsem se naučila žít s tím, že je vlastně neustále někdo okolo mě. Když například vařím (můj byteček je bez kuchyňky a musím tak vždy o patro nahoru k rodině), tak je při tom občas babička či rodiče a že mě občas děti (trochu hloupě) pozorují když jím a vyptávají se na vše možné apod.  Tyhle věci mi dříve vadily nebo mě trochu nervovaly a teď už mi jsou ukradené. Už mi je i ukradené vzít si před rodičemi dětí věci z ledničky, které jsem sama nekupovala apod…

1 názor na “Proč dělat au-pair aneb výhody této práce”

  1. Pingback: Au-pair – nevýhody této práce – Fit with Petra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top