Moje cesta za licencí fitness trenérky

Jsem vystudovaná politoložka, ale v podstatě hned po škole mi bylo jasné, že tímhle směrem se asi nevydám… A jelikož jsem se rozhodla, že chci zůstat (minimálně pár let) s přítelem Německu, tak jsem hledala další možnosti, co dělat a jak se zde uživit. Díky bohu, celá fitness scéna funguje v Německu docela jinak než v Čechách (tomu chci věnovat další z článků v budoucnosti) a právě to mi umožnilo zde pracovat jako fitness trenérka. Jediné co mi k potencionální možnosti zisku této práce chybělo byl právě certifikát (tady B-Lizenz Fitnesstrainer/in Zertifikat). Cestu za ním a něco o tom, co vlastně celý učební proces zahrnoval vám popíšu v dnešním článku…

Existuje více firem, u kterých může člověk tuhle zkoušku absolvovat, ceny se většinou pohybují podobně a obsah kurzů je víceméně stejný (koneckonců jsou tyhle kurzy regulovány státem). Některé jsou prezenční a jiné (jako ten můj) pouze online. Mě celý kurz od Online Trainer Licenz vyšel na nějakých 900 euro a připravovala jsem se na něj měsíc a půl (maximální čas je šest měsíců). Tuhle firmu jsme si vybrala, jelikož jsem na ní četla poměrně dobré recenze a kurz šel absolvovat za poměrně krátký čas a celý online (kromě jednoho nutného prezenčního dne na zkoušku).

Po zakoupení produktu se mi ihned zpřístupnil internetový portál se všemi materiály ke stažení a zkouknutí.  Kurz obsahoval celkem 11 částí + dvanáctá „jak to jde dál“ (všechny názvy jsem volně přeložila): 1. Pracovní trh a náplň práce, 2. Stavba a funkce buňky, 3. Funkce a rozdělení tkání, 4. Srdce a oběhová soustava, 5. Pasivní a aktivní pohybový systém, 6. Anatomie člověka, 7. Nauka o tréninku, 8. Motorické schopnosti, 9. Plánování tréninku ve fitness a silovém sportu, 10. Nauka o stravování a stravovacím plánu a 11. Tipy pro praxi. Ke každé části bylo detailní PDF (vždy o několika desítkách stránek) a jedno až čtyři videa, kde lektor zjednodušeně vysvětlovat a shrnoval obsah PDFka. Musím říct, že tenhle formát mě nesmírně zaujal. Když jsem chtěla víc relaxovat, tak jsem koukala jen na videa a když jsem se chtěla do učení více ponořit, tak četla. Ke všemu jsem si dělala poznámky, kterých jsem měla ke konci téměř plný sešit.

Mezi mé nejoblíbenější lekce určitě patřily hlavně „Plánování tréninku ve fitness a silovém sportu“ a „Nauka o tréninku“ – obě více z praxe, které člověk při každodenní práci trenéra využije (odtud mám koneckonců i tréninkovou pyramidu, kterou mileráda využívám) a „Nauka o stravování a stravovacím plánu“. Jídlo a zdravá strava totiž rozhodně patří mezi má oblíbené témata. Tahle lekce však byla spíše povrchní a obsahovala jen základní znalosti, tak aby byl člověk každému klientovi schopný poskytnout nějaký základní, univerzální jídelníček, co by měl fungovat. 

Co však bylo velmi podrobné (a to mě překvapilo, až do takové míry jsem to nečekala) byly informace o těle a jeho funkcích. O orgánech, buňkách, tkáních, kostech, chrupavkách a vůbec všem možném. Popravdě mě tyhle lekce nejdříve trochu šokovaly. Na rozdíl o tréninku nebo stravě jsem takhle do detailů o lidském těle nevěděla vůbec nic (a při pokusu přeložit některá mě neznámá slovíčka do češtiny jsem se zděsila ještě víc – ani česká verze mi nic neříkala :O), ale po několikátém přečtení a shlédnutí videa mi to konečně začalo vše do sebe zapadat. Teď s odstupem můžu říct, že jsem moc ráda, že jsem byla nucena se všechny tyhle informace naučit. S takhle komplexními znalosti člověk reakcím těla na trénink či dietu rozumí daleko lépe.

Nic z toho však nemělo na anatomii, která je kapitolou sama o sobě (čož mi jistě i každý, kdo studoval zdrávku či se byl nucen z nějakého důvodu učit kosti či svaly v lidském těle potvrdí). Nejhorší však bylo, že nestačilo jen umět název v němčině a latině, ale i přesně, kde sval začíná a končí (což mohou být kosti, šlachy atd.). A většinou nestačilo prostě říct název kosti, ale člověk musel znát i přesné umístění (jako např. uprostřed, v první třetině, v dolní levé části apod.). Tohle všechno mi zabralo na naučení více než všechny zbývající lekce do kupy. Na pomoc jsem si připravila lístečky, kde byl na jedné straně vždy název svalu v obou jazycích a na druhé jeho přesná poloha (jako vidíte na obrázku níže:).

Oberschenkelbindenspanner bude vždy jedním z mých oblíbených slovíček 😀

Když jsem zdárně absolvovala online test, zahrnující znalosti ze všech jedenácti kapitol, nezbytný k připuštění na skutečnou zkoušku, tak se mi otevřela kapitola nazvaná „příprava na praktickou zkoušku“. Zde měl člověk ke shlédnutí celkem 10 videí s nejběžnějšími cvičebními přístroji . V každém videu byla vždy v několika minutách popsána správná technika a zapojené svaly. 

Následně jsem se se zkoušejícím domluvila na termínu zkoušky. Naštěstí ji bylo možné absolvovat ve Frankfurtu, takže jsem nemusela nikam daleko jezdit. 

Na zkoušce jsme byli celkem čtyři plus zkoušející. Před začátkem zkoušky jsme ještě absolvovali praktickou lekci na přístrojích, kde s námi zkoušející projel všechny přístroje z videií naživo, což trvalo asi dvě – tři hodinky. Překvapilo mě, že tahle praktická část na přístrojích má v konečném hodnocení stejný význam jako ta psaná. Na to ji podle mě bylo věnováno daleko méně času v porovnání s jedenácti lekcemi plnými textu a videií.

Pak už konečně přišel čas na samotnou zkoušku. Z psané části jsem měla trochu strach ale musím říct, že jsem se učila dost dopodrobna a i díky tomu byla nakonec lehčí než ta praktická. V praktické nás zkoušející dost griloval- Člověk musel zmínit opravdu vše a dbát na vše do detailů. U každého cviku jsme museli vědět excentrickou a koncentrickou fázi, zapojené svaly a vždy zmínit takové pro mně zcela samozřejmé drobnosti, jako třeba“ hlava rovně, záda rovně, jen tolik váhy, kolik zvládneme kontrolovat…“, jinak šly body dolů. Člověk mohl na šesti náhodných přístrojích, které zkoušející vybral, udělat maximálně osm chyb, aby prošel. A  už třeba nezmínění hlavy rovně nebo špatný úchop madel na stroji je chyba.

Ale jak už vidíte z úvodního obrázku, zkoušku jsem nakonec úspěšně zdolala. Přinesla mi spoustu nových poznatků, prohloubila znalosti němčiny a umožnila mi vykonávat můj „dream job“, takže co víc si přát.

Pokud máte někdo také zkušenosti s absolvováním certifikátu na fitness trenéra, určitě se o ně podělte. Moc ráda se dozvím, jak to vypadá mimo Německo (případně u jiných fire

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top