Na internetu existuje bezpočet kalkulaček, které vám váš kalorický příjem za pár sekund spočítají. Ale pokud potřebujete preciznější výpočet či chcete vědět jak celý tenhle výpočetní systém vlastně funguje, neváhejte a mrknětě na tenhle článek. Krok po kroku vám ukáži, jak si dle nejpřesnějších a nejmodernějších poznatků a teorií vypočítat svůj denní kalorický příjem a snadněji tak hubnout či nabírat…
Krok 1: Výpočet bazálního metabolismu
Krokem číslo jedna je výpočet našeho bazálního metabolismu – kalorií, které vaše tělo spotřebuje při absolutní nulové aktivitě jen k tomu, aby vás udrželo při životě (tedy dýchaní, činnost mozku, srdce apod.). Při jakékoliv dietě je podstatné nejíst dlouhodobě pod tuto hodnotu.
Nejpoužívanější a nejpřesnějí je formule od Harrise a Benedicta, podle které budeme počítat i my. Ta vypadá následovně:
Ženy (kalorie na den)= 655,096+(9.563 x váha (v kg)) + (1,850 x výška (v cm)) – (4,676 x věk (v rocích))
Muži (kalorie na den) = 66,473 + (13,752 x váha (v kg)) + (5,003 x výška (v cm)) – (6,755 x věk (v rocích))
U mě (58kg, 163cm, 24 let) by tedy výpočet vypadal následovně: 655,096 + 554,654 + 301,55 – 112,224 = bazální metabolismus – 1,399 kcal za den
Výslednou hodnotu si zapiště, budeme ji potřebovat pro další výpočty.
Krok 2: Výpočet kalorií nad bazální metabolismus
V tomhle kroku si spočítáme kolik kalorií denně (pruměrně) „spotřebujete“ nad bazální metabolismus – tedy při práci a při vašich každodenních aktivitách včetně třeba sportu, úklidu nebo procházek. Hodnota, která nám nakonec vyjde se nazývá PAL (physical activity level) a stejně jako hodnotu bazální metabolismu ji budeme potřebovat pro finální výpočet.
Den si rozdělíme na tři osmihodinové části – osm hodin spánku, osm hodin práce a osm hodin volného času. Každé části pak přiřadíme numerické číslo podle toho, jak aktivní daných osm hodin jsme (viz seznam níže). Všechny tři hodnoty pak sečteme a vydělíme třemi, čímž nám výjde výsledná PAL hodnota, kterou následně vynásobíme hodnotu našeho bazálního metabolismu.
Spánek – 0,95
Pouze ležení či sezení – 1.2
Sedavá práce (zaměstnanec v kanceláři) nebo žádná tělesná aktivita ve volném čase – 1,4 – 1,5
Sedavá činnost s občasnou chodící či stojící aktivitou (laborka, student…) – 1,6 – 1,7
Převažující chodící či stojící činnost (čísník, mechanik, prodavač za pultem…) – 1,8 – 1,9
Tělesně náročné povolání (horník, stěhovák…) – 2,0 – 2,4
+ za každou hodinu sportu týdně přidáme hodnotu 0,1 do části volného času

U mě (povoláním jsem fitness trenérka a celých osm hodin v práci strávím na nohou, sportuji šetkrát týdně cca hodinu a půl denně a ve volnu převážně sedím) by tedy výpočet vypadal následovně: PAL dohromady = (1,8 – práce) + (2,1 volný čas (1,4 + 0,7 za týdenní sportovní aktivity)) + (0,95 spánek) : 3 = 1,6
Nepochybně se tu však najdou někteří z vás, kteří osm hodin denně nespí či nepracují… Výpočet je pak potřeba upravit.
Dejme tomu, že bych spala jen šest hodin denně, pracovala osm a na volný čas by mi tedy zbývalo deset hodin… Výpočet by vypadal takto:
Spánek = 0.95 x 6 = 5,7
Volný čas = 2,1 x 10 = 21
Práce (zůstává osm hodin denně ale díky odlišnému spánku a volnému času musíme i tenhel výpočet upravit) = 1,8 x 8 = 14,4
Všechny tři části pak sečteme a vydělíme 24 (den má 24 hodin)… Tedy = 5,7 (spánek) + 21 (volný čas) + 14,4 (práce) : 24 = 1,7
Krok 3: Vynásobení bazálního metabolismu hodnotou PAL
Poslední krok je už absolutně jednoduchý. Bazální metabolismus vynásobíme PAL hodnotou z kroku dva a vyjdou nám konečné finální kalorie, které naše tělo za den spotřebuje. Pokud budeme dlouhodobě přijímat kalorií méně, budeme hubnout. Pokud více, budeme tloustnou. A pokud stejně, budeme naši váhu udržovat.
Je třeba mít na paměti, že i ty nejpřesnější výpočty nikdy neznají stav vašeho metabolismu, genetické dispozice apod. proto výsledek nikdy nemusí být 100% ale za sebe ze svých zkušeností můžu říci, že tato metoda výpočtu je poměrně přesná a osvědčila se mi.
U mě to tedy vypadá následovně: 1399 x 1,6 = 2,238 kcal
Ještě jednou mi dovolte připomenout, že kalorie, která vám vyjdou jsou pro udržování. Pokud chcete hubnout je potřeba jíst méně kalorií, než vám vyšlo. O kolik méně záleží na vaší cílové váze, momentálním stavu a vaší denní aktivitě. Obyvkle doporučuji denní kalorický deficit mezi 300-500kcal (tedy u mě by to na hubnutí bylo 2,238 – 300 = 1938kcal).
Při hubnutí či tvarování postavy je strava to nejdůležitější. Pokud si v kuchyni nevíte rady a dochází vám nápady co vařit, vyzkoušejte můj e-book.
Pingback: Jak si vypočítat jednotlivé makroživiny? - Fit with Petra
Pingback: 8 kroků pro úspěšnou dietu - Fit with Petra