9 bodů, které musíte mít na paměti při hledání fitka v Německu

Věřte nebo ne, ale jedna z věci, která mě v Německu nejvíc překvapila je „jinakost“ celé německé fitness scény a s tím i souvisejícími fitky. Členství ve fitku je zde komplikovanější a je potřeba si opravdu dávat pozor na to, co podepíšete (což platí koneckonců u čehokoliv v Německu).

V článku najdete devět nejdůležitějších bodů, na které si dát bacha. A to ode mě, jakožto člověka z branže, i jakožto člověka, který se z klasického českého fitka dostal do toho německého a koukal :).

1 Smlouvy bývají na přesně danou dobu, předčasně zrušit nejdou – Většina fitek nabízí členství pouze na rok, některá na půl roku (najdou se samozřejmě i výjimky), což znamená že ten rok musíte opravdu každý měsíc platit členské poplatky. Smlouva se nedá zrušit předčasně. Většina fitek umožňuje Sonderkündigung v případě, že se přestěhujete někam, kde v okolí žádné fitko tohohle řetezce není (ale pozor – podle rozhodnutí nejvyššího soudu to nejsou povinni udělat). Třeba v případě těhotenství nebo dlouhodobé nemoci je možné členství přerušit (ne zrušit).

2. Pokud smlouvu včas nezrušíte, automaticky se prodlouží – Tohle je něco na co z ČR nejsme zvyklí a na co je potřeba si opravdu dávat pozor (neplatí to jen u fitek ale třeba i u mobilních operátorů, poskytovatelů internetu atd.). Smlouvu musíte většinou (přesné informace najdete vždy ve své smlouvě, kterou s fitkem máte) zrušit minimálně tři měsíce dopředu před vypršením její platnosti, jinak se automaticky prodlouží a vy pak musíte platit další (většinou) půl rok i přesto, že už do daného fitka vůbec nechodíte.

3. Pro placení potřebujete německý účet – Až na vyjímky lze členství ve fitku platit pouze tzv. SEPA platbou, kterou nelze provést s českým, slovenským (či třeba americkým –  s jinými zkušenosti nemám) účtem.

4. Většinou musíte zaplatit „vstupní poplatek“ – Vstupní poplatek tzv. Aufnahmegebühr se většinou pohybuje okolo 30-50 euro. Co ale většina lidí neví (a já vám to jako člověk z branže prozradím:) je to, že tenhle poplatek se na rozdíl od poplatku za servis nebo pravidleného měsíčního poplatku, není ve většině fitek pevně daný a zaměstnanci fitka s ním tak mohou trochu hýbat. U nás třeba můžu snížit vstupní poplatek až o 50%. Pokud se tedy potencionální klient zrovna netváří na členství, zkusím mu vždy dát „speciální nabídku“ a snížím cenu vstupního poplatku. Proto i vám doporučuji se před podepsáním smlouvy zkusit trochu cukat, lze tak ušetřit trochu peněz.

5. Navíc se platí i paušální poplatek za servis – Tento poplatek se snad vždy platí půlročně a většinou se taky pohybuje mezi 30-50 euro (vždy stojí ve smlouvě pod názvem Servicepauschal).

6. Pozor na 14ti denní trik – V poslední době se rozmáhá trend, že více a více fitek uvádí cenu (a strhává peníze) ne za měsíc, ale za 14 dnů. Co běžného člověka většinou napadne je to, že když platím 20 euro za 14 dní,  tak platím 40 euro za měsíc. Jenže kolik měsíců má skutečně 28 dní… Je to skvělý marketingový trik. Nakonec vždy za měsíc zaplatíte o něco více a většina lidí si to neuvědomí.

7. Většina fitek vám umožní „probetraining“ zdarma – U většiny fitek můžete prostě jen přijít a jednou to zdarma „prubnout“. Téměř každé fitko také umožňuje bezplatný probetraining s trenérem, na který se však musíte předem (většinou týden, v lednu a únoru i pár týdnů) objednat.

8. Bez členství vás chození do fitka vyjde velmi, velmi draho – Denní vstupy se většinou pohybují okolo 15 euro (ale zažila jsem už i jeden za 30 euro – z toho fitka jsem prostě odkráčela). Takže pokud byste chtěli někde trénovat třeba pouze týden, vyjde to velmi draho. A málokteré fitko vám umožní třeba týdenní či x-vstupovou kartu. Téměř každý po vás vyžaduje se upsat k minimálně půlročnímu členství.

9. Většina fitek vám „zdarma“ nabídne tréninkový plán- Nevím proč (možná to je tím, že nepůsobím jako začátečník :), ale tohle je něco, co vám zaměstnanci fitka často neřeknou. Je to však služba, kterou máte u většiny fitek v ceně. U nás je třeba vstupní tréninkový plán zdarma a jeho další úprava každých 10 týdnů taktéž. Tohle se samozřejmě může lišit fitko od fitka, ale velká část z nich tuhle možnost opravdu nabízí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top