8 problému při dodržování přerušovaného půstu (IF)

Jak se přerušovaný půst stává známějším a známější, tak ho zkouší stále více lidí. Mnozí v něm vidí spásu, která vyřeší veškerá kila na víc a zázračně vytvaruje postavu. Nezapomínejte na to, že klíčem je, byl a vždy bude kalorický deficit, nikoliv magické jezení v určitý čas nebo vynechání určitých potravin. Pokud jste si toho vědomi a přesto chcete IF zkusit, zkuste nejdříve prolítnou i jeho nevýhody, o kterých se příliš nemluví a které zde sepisuji jako někdo, kdo má s tímto stylem stravování roční zkušenost.

1. Posedlost časem

Někomu může IF opravdu pomoci a „osvobodit ho“, protože si už nemusí hlídat, že by měl každé dvě nebo tři hodiny jíst. Pokud jíte dvě jídla denně místo šesti, je daleko lehčí, si to uhlídat. Na někoho však IF může působit přesně naopak, místo toho aby mu přineslo čas navíc a svobodu, tak bude tenhle člověk netrpělivě sledovat hodinky a s kručícím žaludkem odpočítávat zbývající minuty do ukončení půstní fáze. V druhém případě IF určitě nepovažuji za přínosné, přináší pouze stres a ještě větší pozornost zcela zbytečně zaměřenou na jídlo.

2. Problémy s jezením  s přáteli a rodinou

Pokud máte „feeding okno“ kdy jíte např. od poledne do osmi hodin, logicky to znamená, že mimo tento čas se musíte postit. Zde může nastat problém, když vás přítel pozve na pozdní večeři nebo kolegyně přinese k ranní kávě buchtu, na kterou je tak hrdá a které musíte alespoň kousek ze slušnosti ochutnat. V takových případech se samozřejmě IF moc držet nedá, pokud nechcete být antisociální nebo se zbláznit. V IF neexistují žádná pravidla a přesně stanovená okna, kdy musíte půst držet a kolik dní v týdnu. Pokud se rozhodnete určité dny stravovat vysokofrekvenčně, není v tom žádný problém. Problémem je, když si tyto „prohřešky“ (které vlastně ani prohřešky nejsou) budete vyčítat, budete si jimi kazit den a svědomí nebo budete fanaticky odmítat jakékoliv jezení mimo vaše okno, čímž se připravíte o spoustu zážitků s ostatními.

3. Problémy s vařením pro ostatní

Někomu (jako mě) vůbec nevadí v půstní dobu vařit a přitom si neuždibnout ani sousto. Pro jiné je to naopak příliš stresující a práce s jídlem, které nemůžou momentálně ochutnat příliš náročná. Problémem taky je, že v půstní době nemůžete ochutnat výsledky své práce (ano i malé sousto přeruší půst).

4. Problémy se spánkem

Problémy se spánkem sem měla i já, i když jsem přesvědčená, že u mě se týkaly spíše hormonální nerovnováhy, kterou způsobilo to, že jsme přestala brát antikoncepci (ale pozor existují průzkumy, že u žen může i IF způsobit hormonální nerovnováhu – viz bod číslo 5). Několik vyznavačů stylu IF se však doznává, že od doby, co začali tento způsob stravování praktikovat, opravdu trpí insomnií. U převážné většiny však jde o lidi, kteří drží velmi dlouhé půsty anebo jí ráno a večer se postí. Jako možné řešení nabízejí právě zkrátit dobu půstu a neprotahovat ho na několik dní a přesunout okno, kdy jíte na večer, abyste šli spát s plným žaludkem.

5. Problémy s menstruací

U žen při praktikování IF můžou nastat problémy s menstruací v tom smyslu, že vynechá, zeslábne či se třeba zkrátí nebo prodlouží. Jak už jsem zmiňovala výše, existují průzkumy (které však nikdy nebyly prováděny na reálných ženách, pouze na krysích samičkách), které zjistily, že v ženském organismu může při praktikování IF dojít k nepříznivým hormonálním změnám, které mimo jiné třeba sníží plodnost.  Já osobně jsem žádné podobné problémy neměla, ale znám spoustu žen, co se s nimi potýkaly.

6. Bolesti hlavy

Tento problém se mě opět netýkal, ale mezi diskutujícími na IF fórech se objevuje poměrně často. Někteří při praktikování IF (a opět se jedná hlavně o delší půsty) začnou trpět migrénami. V tomto případě se doporučuje především nezapomínat na pitný režim a dát tomu nějaký čas, než si tělo zvykne. Pokud by problémy přetrvávaly, doporučuji s tím seknout.

7. Problémy s přejídáním a nenasytnost

U někoho zvětšení porcí (které je logické, vzhledem k tomu, že musíte svůj kalorický příjem sníst v méně porcích) může způsobit či znovu navrátit tendence k přejídání. Vidina, že dalších x hodin nebudete jíst, může u určitých jedinců způsobit chuť se tedy s touhle vidinou najíst, co nejvíce to jen půjde. Proto doporučuji minimálně ze začátku počítat kalorie, abyste věděli, kolik toho tedy vlastně sníte a mohli objektivně posoudit, zdali je to moc, málo či dostatečně. Jedno jídlo denně, které se bude skládat pouze z hrstky těstovin, papriky a kuřecího masa určitě není dostatečné a přílišné omezování jedině přispěje k náchylnosti se přejíst a nedodržet pravidla, které jste si stanovili.

8. Pravděpodobně budete jíst méně zdravě

Pokud máte denně sníst 1800kcal rozdělených do pěti porcí, musíte si pohlídat, aby porce nebyly příliš velké, tučné a tedy kalorické. Pokud však jíte pouze dvě jídla denně, znamená to, že obě porce budou daleko větší a mohou obsahovat daleko více kalorií. Více kalorií znamená, že si můžete dopřát i potraviny, které se předtím do příjmu nevešly. Což tedy znamená i méně zdravé potraviny jako třeba zmrzlinu, cookies nebo donuty. Na jednu stranu je to obrovská výhoda, máte totiž pocit, že si nic neodpíráte. Na druhou stranu, když postavíte celý svůj stravovací plán pouze na podobných potravinách, určitě to pro vaše tělo není zdravé, protože nebudete mít dostatek živin a pravděpodobně budete také hladovější, protože tyhle potraviny prostě tolik nezasytí. Stejně jako u ostatních bodů, i zde je potřeba najít určitý balanc.

IF je perfektním způsobem stravování pro lidi, kteří jsou hodně zaměstnaní, většinu jídel snědí sami a nemají moc času. U určitých lidí IF pomůže snížit přílišné zaměření se na jídlo spojené s jeho neustálou konzumací. Naopak u některých může přispět k přejídání nebo způsobit ještě větší stres. Mějte tedy tohle na paměti a kdykoliv začnete vyšilovat, že jste snědli rajče půl hodiny po skončení vašeho feeding okna, nebo kdykoliv ze stejných důvodů odmítnete společnou snídani s rodinou, uvědomte si, že život máte jen jeden a jsou daleko důležitější věci než vyrýsované brišáky (kterých s dobrou genetikou mimo jiné dosáhnete jakoukoliv kalorickou restrikcí).  Pokud by vám IF způsobovalo více stresu a život komplikovalo, místo ulehčování, rozhodně se na tento styl stravování nedávejte.

I při IF, stejně jako jakémkoliv jiném stylu stravování, je důležité mít vyvážený a nutričně hodnotný jídelníček. Pokud si jste v kuchyni bezradní a nevíte co vařit, dejte šanci mému novému e-booku. V něm najdete inspirace dostatek :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top