8 kroků pro úspěšnou dietu

Popravdě jsem nejdřív nevěděla, jak přesně článek nazvat. Jedná se o jakýsi návod pro úspěšnou dietu, jejímž cílem je zhubnout avšak se zachováním psychického i fyzického zdraví. Nejedná se o žádné objevy, ale přesto věřím, že lidem, kteří v otázce diet ještě tápou, může článek pomoci. Na internetu ale i v běžném životě se bohužel pohybuje spousta podvodníčků a převratných dietních tipů na kterých moc pravdy není, ale lidé jim věří. Napadají vás nějaké základní tipy, které by začínající dietář rozhodně neměl vynechat? Je nějaký mýtus, co vás v souvislosti dietou neuvěřitelně vytáčí?

1. Každá dieta správná sestává z kalorického deficitu – To znamená, že kdo sní méně kalorií, než jeho tělo spotřebuje, ten zhubne.

2. Svoji denní kalorickou spotřebu najdete nejlépe pomocí zapisování a vážení – A to je prostě fakt. Nejpřesnější metodou je se po nějakou dobu (ideálně čtyři týdny) denně vážit a každý den si do appky zapsat, co jste přesně snědli (a vypili – tekuté kalorie se počítají také) a poté z váhy a kalorického příjmu vypočítat průměr. Tak nejlépe uvidíte na jakém příjmu jde váha dolu/nahoru či stojí. Samozřejmě můžete použít i nějakou kalkulačku na internetu a vypočítaný příjem dva týdny testovat – tzn. každý den jíst stejně kalorií a každý den se vážit. Pokud se váha nebude hýbat víte, že musíte ubrat na kaloriích a naopak.

Jak si vypočítat svůj denní kalorický příjem bez vážení a zapisování jídla se dozvíte zde.

3. Neexistují špatné či zázračné potraviny – Zde zpět k pravidlu číslo jedna. Člověk může zhubnout i když jí pizzu a Snickers. Jde o to, kolik kalorií člověk celkově příjme ( a jeden den kalorického nadbytku či deficitu nic moc nezmění). Samozřejmě se dieta staví lépe na nízkokalorických potravinách – můžete jich sníst více a zaplní vám tak lépe žaludek a dodají lepší pocit sytosti.

4. Doporučuji jíst (v dietě) 1,8 – 2g proteinu na 1kg tělesné váhy a 0,8-1g tuku na 1kg tělesné váhy – Zbytek kalorií může pak sestávat čistě ze sacharidů, nebo můžete přidat i na tucích.

5. Váha se může dennodenně měnit – U větších lidí klidně i o tři kila za noc nahoru či dolu. Neznamená to však, že jste přibrali na tuku. Člověk musí do váhového příbytku započítat i obsah střev, obsah žaludku, vodu, obsah močového měchýře…

6. Silový trénink je základem, pokud nechcete přijít o svaly – Pokud svaly nepotřebujeme (tedy necvičíme), tělo se jich ráda zbavuje – jsou totiž zbytečným konzumentem kalorií. Proto v dietě nevynechávejte silový trénink a nezaměřujte se jen na kardio. A proč je dobré mít svaly? No jednak to dobře vypadá a za druhé svaly i v klidovém režimu spalují kalorie, bude se vám tedy snadněji hubnout.

7. Čím více máte tělesného tuku, tím větší může být deficit (a naopak) – Lidé s průměrným či nízkým obsahem tuku v těle by neměli chodit do extrémů a (obzvláště ženy) se držet v rozumném deficitu okolo 300-500kcal denně. Naopak velmi obézní lidé můžou nasadit větší deficit klidně i 700kcal (ovšem za předpokladu, že to tito lidé psychicky a fyzicky zvládnou a i tady se držíme zásady nikdy nejíst pod bazální metabolismus)… Samozřejmě se bavíme o normálních lidech a ne profi závodnících.

8. Dbejte na vitamíny – Proto doporučuji ke každému jídlu přidat zeleninu (ta zelená má nejméně kalorií, ale doporučuji jíst více druhů). To jednak dodá vašemu tělu vitamíny, vlákninu a minerály (které mu často v dietě chybí – obzvlášť u žen, protože ženy prostě nemohou v dietě jíst tolik) a taky zaplní žaludek a dodá jídlu objem. Nebojte se klidně sáhnout i po kvalitních vitamínech ve formě supplementů.

Při hubnutí či tvarování postavy je strava jednoznačně to nejdůležitější. Pokud si v kuchyni nevíte rady a dochází vám nápady co vařit, vyzkoušejte můj e-book.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top