7 „věcí“, které mě potkaly při skoncování s antikoncepcí

V poslední době se strhla určitá móda, kdy se spousta žen a dívek, přesvědčena o její větší škodlivosti, než užitečnosti, rozhodla přestat brát antikoncepci… Nebudu tu rozebírat to, jaká rizika či přednosti toto rozhodnutí má, ale popíšu vám zde svoje zkušenosti, co se dělo s mým tělem, když jsem po cca čtyřech letech přestala umělé hormony brát.

U mě rozhodnutí přestat brát antikoncepci souviselo hlavně s tím, že jsem už neměla přítele. Přišlo mi tedy zbytečné platit za něco, co vlastně nepotřebuji a co pro mé tělo není přirozené. Když jsme dobrala poslední platíčko, tak jsem normálně dostala menstruaci a pak se měsíc nedělo v podstatě nic (kromě toho, že nepřišla menstruace) a větší změny se začaly objevovat až po tomhle měsíci. Pro přehlednost jsem se shrnula do několika bodů…

1. Zmenšení prsou – Když jsem začala antikoncepci brát, tak se mi prsa o něco zvětšily, takže tohle byl důsledek, který jsem tak nějak očekávala. Pokud jste na tom byly stejně jako já, můžete to zřejmě očekávat taky. Pokud ne, myslím, že se na vašich prsou nic nezmění, ani pokud s antikoncepcí přestanete.

2. Zhoršení pleti – To přišlo až po delší době (cca po třech měsících) a ze začátku to bylo opravdu hrozné, hlavně se mi začala objevovat spousta pupínků na čele a bradě. Teď už je to lepší, ale pořád nemám tak čistou pleť, jako když jsem antikoncepci brala.

3. Nespavost a neuvěřitelné pocení se v noci – Tenhle problém jsem ze začátku vůbec nedávala do souvislosti s antikoncepcí. Zkoušela jsem různé čaje na spaní, potraviny, které by měly zklidnit, přesunout veškerou fyzickou aktivitu na ráno apod. a nic nepomáhalo. Navíc jsem měla problém s tím, že jsme se v noci často budila úplně propocená, i přestože v místnosti nebylo žádné velké teplo. To se mi nikdy předtím nestávalo. Když jsem se o tom radila s odborníkem tak mi řekl, že oba problémy podle něj jednoznačně souvisí s hormonální nerovností, kterou zapříčinilo právě to, že jsem přestala brát antikoncepci. A řešení? Čekat a zbytečně se nenervovat, ale je to hodně těžké. Mě trvalo čtyři měsíce, než tyhle problémy přestaly.

4. Žádná menstruace po sedm měsíců – Pokud zajdete za gynekologem a řeknete mu, že jste už několik měsíců nemenstruovaly, s největší pravděpodobností vám píchne hormonální injekci, předepíše antikoncepci nebo oboje. Po poradě se zkušenějšími jsem se však rozhodla vyčkat a dát svému tělo čas. Řeknu vám, trvalo to tedy dlouho, ale teď už mám normální a pravidelnou menstruaci a to bez pomoci nějakých hormonů. Tak si myslím, že se to vyplatilo.

5. Měnící se výkon, únava a množství energie v různých dobách cyklu – Když jsme brala antikoncepci, myslela jsem, že nějaké fáze cyklu jsou absolutní nesmysl. Den ode dne, týden od týdne byly víceméně stejné. Teď bez antikoncepce na sobě však můžu jednoznačně sledovat, jak se v závislosti na cyklu mění třeba moje míra energie a výkon (což nejlépe sleduji třeba při silovém cvičení). Vím, že některé týdny mám energie strašně moc, zdvihnu toho hodně a ještě pak zvládnu běhat. Jiné dny mě daleko víc unaví i méně namáhavé cvičení a můžu spát třeba devět hodin, zatímco jindy mi stačí sedm.

6. Přestala jsme být tolik citlivá a náladová – Mám kamarádku, co to měla úplně naopak, ale u mě to zafungovalo takhle. Dříve jsem se byla schopná rozbrečet kvůli spoustě hloupostem, teď jsou moje nálady daleko stabilnější a už se tak snadno nerozbrečím a nenechám vyvést z míry.

7. Absolutně žádné pomyšlení na sex – Tahle situace trvala asi tři měsíce, během kterých jsem neměla žádné, ale absolutně žádné pomyšlení na sex a sex se mi spíše hnusil. Opět znám ženy, které to měly přesně naopak. Každopádně teď už je všechno v pořádku.

Sedm bodů, ve kterých jsem shrnula své poznatky, se týká jen mě a je to popsání toho, jak se rozhodnutí přestat brát antikoncepci promítlo na mém těle. Každá žena a dívka je jiná, protože nemůžete očekávat stejné či podobné následky, ale tohle je alespoň určité nastínění, na co se třeba připravit. Co s diskuzí s ostatními znám, tak právě neexistence menstruace je jedním z nejčastějších příznaků a ženy ji řeší různě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top