14 tipů jak se vypořádat se steskem po domově (homescikness)

Život v zahraničí je dnes jednodušší než kdy jindy. Přesto však existuje velký problém s kterým se většina lidí, žijících mimo domov alespoň někdy setká a to je homesickness neboli stesk po domově. Podle mě největší výzva na životě v zahraničí. Často i pokud je váš nový domov úžasný, tak tenhle stesk prostě čas od času přijde. Pokud hledáte tipy, jak se s ním vypořádat koukněte níže na pár bodů ode mě. Tady je to, co pomohlo mě…

1. Najděte si místní přátelé

Tohle je věc, která vám podle mě pomůže nejvíce. Najděte si někoho, kdo se na daném místě a v dané zemi vyzná, zná zdejší zvyky a prostě všemu rozumí a může vám to vysvětlit. Tahle osoba vám může pomoci i vyložit, jak si správně interpretovat chování a zvyky, které jsou pro vaši vlastní kulturu neobvyklé.

2. Najděte si přátelé podobné vám

Tedy další expaty, ať už ze stejné země nebo odněkud jinud. Tito lidé často drží při sobě, protože jim jednoduše nic jiného nezbývá. Každý, kdo se sám ocitne v cizí zemi, hledá přátele a nějakou oporu. Proto je skvělé si ji s těmito lidmi vzájemně poskytnout. Ve velkých městech často existují různé facebookové skupiny anebo se pořádají akce přímo zaměřené na expaty, takže neváhejte a zúčastněte se. Právě zde můžete najít spoustu nových přátel a získat nové informace.

3. Zapojte se do místních organizací nebo spolků

Máte nějaký koníček nebo se chcete naučit něco nového? Neváhejte a zapojte se do nějakého spolku, klubu nebo facebookové skupiny. To vám pomůže zabít čas, seznámit se s novými lidmi a nasbírat nové zkušenosti. Populární jsou třeba spolky, které se zabývají vařením, běháním, street workoutem nebo třeba hraním Pokemon GO.

4. Sportujte!

Sport pomáhá proti depresi, špatné náladě a opět vám umožní poznat nové lidi, včetně místních! Proto neváhejte a navštivte fitko, hodinu zumby či se připojte k místním běžcům. I pouhá procházka vám pomůže přijít na nové myšlenky.

5. Hlavně nezůstávejte zavření doma!

Když vás přepadnou špatné myšlenky a stesk po době, nezůstávejte doma a o samotě. prostě výjděte ven a objevuje nové věci. Zajděte do nejbližšího parku, okoukněte místní obchody, objednejte si místní zmrzlinu… Prostě něco nového zkuste, vydejte se mezi lidi a objevujte.

6. Buďte mezi lidmi!

Pokud se cítíte osamocení nemusíte hned do klubu nebo zastavovat místní na ulici a ptát se jich na čas. Často pomůže jen si sednou do kavárny a udělat práci tam, mezi lidmi. Nebo místo čtení doma si jděte sednou s knížkou do parku. Už jen pouhá přítomnost ostatních lidí vám může zlepšit náladu a zamezit pocitům osamění. 

7. Učte se místní jazyk.

U mě tomu je tak, že s pocitem osamění se často pojil pocit, že mi vlastně nikdo nerozumí… a já nerozumím jim. Proto se určitě vyplatí naučit jazyk místních a i pokud je velmi obtížný jako třeba estonština, určitě zvládnete alespoň základní fráze. A navíc pokud se zapojíte do jazykového kurzu, nepochybně tam najdete i další přátele.

8. Udržujte kontakt s domovem, ale nepřehánějte to.

Vybrečet se do telefonu může pomoci, ale bacha, nepřehánějte to. Lepší je vést hovory v optimistickém duchu, vyměnit si novinky, možná zavzpomínat, ale neutápět se ve stesku. Dobré je si taky naplánovat jednou za čas výlet s přáteli z domova či rodinou (pokud je to možné). 

9. Vzpomeňte si na důvod, proč jste se rozhodli opustit domovinu.

Mě osobně vždycky nejvíce pomohlo tohle. Vždy když jsem byla smutná nebo se necítila dobře, tak jsem si připomněla důvod, proč tohle všechno vlastně dělám. Pro mě bylo důvodem vždy získat nové zkušenosti, naučit se nový jazyk a osamostatnit se.Jaké jsou tedy vaše důvody? Nikdy na ně nezapomínejte a vždy, když bude nejhůře, tak si je připomeňte. Nové zkušenosti vždy něco stojí a nepohodlí a špatné pocity, které brzo přejdou za to stojí.

10. Sestavte si seznam míst ve vašem novém domově, které chcete navštívit a jídla, které chce ochutnat či aktivity, které chcete podniknout

Určitě existuje spousta zajímavých míst ve vašem novém domově, které stojí za to. Některá jsou možná světoznámá, jiná doporučí jen místní průvodci. Rozhodně se však vyplatí si je sepsat a každý týden zkusit navštívit třeba právě jedno z nich. Stejně tak určitě existuje spousta typických pokrmů, které doma nenajdete a aktivity, které jste ve své domovině mohli podniknout jen s obtížemi. Využijte tedy nového místa a příležitostí a svobody, které vám dává a vytěžte z toho, co můžete. 

11. Vytvořte si rutinu

Podle expertů není „home sickness“ opravdu stesk po domově, ale spíš stesk po rutině. Po něčem, na čem jsme byli zvyklí. Vytvořte si tedy i ve vašem novém domově rutiny. Může to být ranní káva, večerní čaj, oblíbený muffin před prací nebo třeba jen oblíbená miska na snídaňové cereálie, která vypadá stejně jako ta doma…  Podobná rutina vám pomůže se rychleji usadit a snadněji se zajet.

12. Naučte se myslet pozitivně!

Já vím, je to těžké. Ale zkuste prostě život brát pozitivněji. Zkuste se více usmívat (a lidé vám to nepochybně oplatí), už jen váš úsměv na tváři vám automaticky zdvihne náladu a navíc budete lépe působit i na ostatní. Pokud se vám stane něco nemilého, zkuste na tom vždy najít i něco dobrého. Já se třeba první den, kdy jsem začala pracovat jako Aupair ztratila a přitom jsem měla za pár minut vyzvednout děcko z baletu. Nejdřív přišla panika ale nakonec jsem se na cestu doptala a alespoň se hned první den s příšernými znalostmi jazyka oťukala a zjistila že ti lidi mi přeci jen rozumí…

13. Buďte tam, kde se něco děje

Pořádají v místním parku zápas? Je na louce vedle vás koncert amatérské kapely? Koná se na náměstí nějaká show nebo trh? Proč tam nezajít? Nikdo neříká, že se musíte účastnit či aktivně zapojit. Často se jen stačí podívat na místa, kde se něco děje a hned vám bude lépe. A kdo ví, možná nakonec dostanete chuť se zapojit, něco nového koupit, ochutnat či někoho zajímavého potkáte.

14. Mluvte o svých pocitech a neduste je v sobě

Není nic špatného na tom, se svým přátelům či spolupracovníkům svěřit se svými pocity. Samozřejmě nikdo nemá rád uplakánky, co si celý den jen stěžují, ale na tom zmínit, že vám domov a známé prostředí přeci jen chybí, není nic špatného. A pokud si doma budete potřebovat pobrečet, udělejte to. Všichni jsme přeci lidé a dusit v sobě pocity většinou ničemu nepomůže…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top